Zasady profilaktyki stomatologicznej
Zespół działań mających na celu zapobieganie chorobom zębów i przyzębia określa się mianem profilaktyki stomatologicznej. Stosowanie się do kilku prostych reguł pozwala uniknąć bólu i poważnych zabiegów związanych z chorymi dziąsłami lub ubytkami próchniczymi. Nie są to sytuacje przyjemne, warto więc dowiedzieć się, jak odpowiednio dbać o zęby zachowując zasady profilaktyki stomatologicznej.
W jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej?
Podstawową przyczyną powstawanie próchnicy jest odkładanie się osadu i płytki nazębnej. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej. Profilaktyka stomatologiczna wiąże się przede wszystkim z myciem zębów po każdym posiłku, szczególnie takim zawierającym cukry lub kwasy.
Przeczytaj również: Metody leczenia zębów mlecznych
W sytuacji, gdy nie istnieje możliwość skorzystania ze szczoteczki i pasty, można zastąpić je płynem do płukania lub żuciem bezcukrowej gumy. Czynności te wpływają na zwiększenie wydzielania śliny, a to z kolei pozwala usunąć bakterie z jamy ustnej. Również regularne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych może zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej.
Przeczytaj również: Jak dbać o zęby po leczeniu kanałowym?
W profilaktyce stomatologicznej ważny jest też wybór odpowiedniej szczoteczki, pasty oraz płynu do płukania. Warto skonsultować tę decyzję ze stomatologiem w czasie wizyty kontrolnej w gabinecie dentystycznym. Używanie preparatów dostosowanych indywidualnie do potrzeb pacjenta pozwala zapobiec lub złagodzić istniejące dolegliwości, takie jak nadwrażliwość lub krwawienie dziąseł.
Przeczytaj również: Czym różni się skaling od piaskowania zębów?
Jakie zabiegi związane są z profilaktyką stomatologiczną?
Profilaktyka stomatologiczna to nie tylko codzienne dbanie o higienę jamy ustnej, ale również regularne wizyty w gabinecie specjalisty. Mają one na celu przegląd stanu zębów i dziąseł. Dodatkowo można zdecydować się na przeprowadzenie zapobiegawczych zabiegów stomatologicznych. Są one gwarancją długotrwałego, pięknego uśmiechu, a jednocześnie zmniejszają ryzyko powstania schorzeń zębów, dziąseł i przyzębia.
Piaskowanie i skaling to sposoby na pozbycie się płytki nazębnej oraz gromadzących się na szkliwie osadów z kawy lub herbaty. Oprócz tego możliwe jest też przeprowadzenie fluoryzacji i lakowania.
Dbanie o higienę jamu ustnej, regularne wizyty u specjalisty oraz zabiegi w ramach profilaktyki stomatologicznej niwelują ryzyko powstania chorób zębów do minimum. Mimo to kontrolne badanie w gabinecie stomatologicznym, np. Ar-Dent, powinno odbywać się przynajmniej raz w roku. Pozwoli to w porę zdiagnozować ewentualne zmiany patologiczne i szybko wdrożyć stosowne sposoby leczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana