Czy implanty zębowe trzeba wymieniać?

Ta kwestia nurtuje wiele osób, które zdecydowały się na taką formę uzupełnienia brakujących zębów. Implanty zębowe są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem w stomatologii, ale czy rzeczywiście są one trwałe i niezawodne? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz przybliżyć temat trwałości implantów zębowych oraz sytuacji, w których może być konieczna ich wymiana.
Jaka jest trwałość implantów zębowych?
Implanty zębowe to innowacyjna metoda uzupełniania brakujących zębów, która pozwala na zachowanie naturalnego wyglądu i funkcji uzębienia. Ich trwałość jest jednym z kluczowych aspektów, które wpływają na decyzję o wyborze tego rozwiązania. Wynika ona przede wszystkim z materiałów, z których są wykonane implanty oraz z technologii ich wytwarzania. Najczęściej stosowane implanty są wykonane z tytanu, który charakteryzuje się doskonałą biokompatybilnością i nie powodują reakcji alergicznych. Ponadto tytan ma wysoką wytrzymałość mechaniczną oraz odporność na korozję, co przekłada się na długą żywotność.
Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na implant zęba?
W praktyce trwałość implantów zębowych może wynosić nawet kilkadziesiąt lat, jednak jest to wartość teoretyczna i zależy od wielu czynników. W rzeczywistości, ważną rolę odgrywają umiejętności lekarza stomatologa, prawidłowe wykonanie zabiegu wszczepienia implantu oraz odpowiednia pielęgnacja i kontrola stanu uzębienia przez pacjenta.
Przeczytaj również: Jak dbać o higienę implantu zębowego?
Kiedy istnieje podstawa do wymiany implantu zęba?
Jak wyjaśnia Karolina Szatkowska, lekarz dentysta z Włocławka, mimo że implanty zębowe są trwałym rozwiązaniem, w niektórych przypadkach może zajść konieczność ich wymiany. Po pierwsze, infekcja okołowierzchołkowa lub zapalenie przyzębia mogą wpływać na stabilność implantu. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie stanu zapalnego, a jeśli nie przyniesie ono pozytywnych rezultatów, może być potrzebna wymiana implantu. Po drugie, uszkodzenie mechaniczne implantu również może być powodem do jego wymiany. Chociaż tytan jest wytrzymałym materiałem, to jednak nie jest odporny na wszelkie uszkodzenia.
Przeczytaj również: Czy implanty zębowe są dla każdego?
Po trzecie, nieprawidłowe obciążenie implantu może prowadzić do jego stopniowego osłabienia i utraty stabilności. Przykładem takiej sytuacji jest bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, które może prowadzić do przeciążenia i uszkodzenia implantów zębowych. W takim przypadku konieczne jest leczenie przyczyny problemu oraz ewentualna wymiana implantu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gabinet Stomatologiczny Dorota Świerczek
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie31-539 Kraków, Żółkiewskiego 20
-
Przychodnia Stomatologiczna "Korona" S.C. Ewa Anasiewicz-Sułek, Tadeusz Sułek
Lekarze - stomatolodzy woj. dolnośląskie59-300 Lubin, Budziszyńska 33b
-
Specjalistyczny gabinet stomatologiczny Izabella Cimer-Bujak
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie34-130 Kalwaria Zebrzydowska, al. Jana Pawła II 7