Co to jest bonding?
W świecie, w którym wygląd ma dla wielu ogromną wartość, zabiegi estetyczne są bardzo popularne. Specjaliści medycyny wychodzą naprzeciw potrzebom i tworzą coraz lepsze sposoby na atrakcyjniejszy wygląd. Dzisiaj weźmiemy pod lupę bonding zębów. To coś idealnego dla tych, którzy oczekują szybkiej zmiany uśmiechu. Ten zabieg ma na celu wyeliminowanie niektórych problemów związanych z uzębieniem. Sprawdź, czy nie tego właśnie szukasz.
Na czym polega bonding?
Bonding jest zabiegiem mikroinwazyjnym, przeprowadzanym w celu korekty kształtu zęba. Przy użyciu żywic kompozytowych odbudowuje się szkliwo, poprawiając jego estetykę. Nie jest wymagane wnikanie w strukturę zęba i szlifowanie go (tak jak się to robi przed założeniem licówek), choć w pewnych przypadkach dentysta może uznać, że bez nieznacznego zmniejszenia zęba się nie obędzie.
Jak przebiega zabieg bondingu?
- Najpierw lekarz przeprowadza wywiad, ocenia stan zębów i jeśli jest to konieczne — zleca higienizację.
- Następnie pobiera wycisk zębów i na jego podstawie sporządza wypełnienie.
- Szkliwo musi zostać wytrawione łagodnym kwasem po to, by bond przyczepił się do zęba — tworzą się w nim wtedy mikroskopijne wgłębienia (nie są szkodliwe).
- Stomatolog aplikuje żywicę kompozytową na zęby, modelując ją jednocześnie, by dopasowała się do uzębienia.
- Na to nanoszone zostaje wypełnienie w naturalnym kolorze szkliwa.
- Materiał jest naświetlany za pomocą lampy polimeryzacyjnej.
- Specjalista poleruje i wygładza utworzoną powierzchnię.
Nie jest potrzebne znieczulenie, zabieg jest bezbolesny. Efekty bondingu zobaczysz już po jednej wizycie u stomatologa, nawet po godzinie jego pracy. Zdarza się jednak, że konieczne są 2-3 wizyty w gabinecie, aby bonding okazał się zadowalający. Twój nowy uśmiech musisz poddawać regularnej kontroli, mniej więcej 2 razy w roku.
Z reguły bondy utrzymują się na zębach około 5 lat. Wszystko zależy od tego, jakiej jakości kompozyt został użyty przez lekarza oraz od tego, w jaki sposób pacjent o niego dba — czy czyści zęby regularnie, pali papierosy i unika barwiących produktów spożywczych, takich jak kawa, mocna herbata, gazowane napoje, czerwone wino, pewne owoce.
Na jakie problemy z uzębieniem pomoże bonding? Przede wszystkim na:
- wyszczerbienia zębów,
- ukruszenia,
- przebarwienia,
- nierówne kształty zębów,
- cienkie, nieestetycznie wyglądające szkliwo,
- szpary między zębami,
- minimalne wady zgryzu,
- diastemy (widoczne przerwy między zębami).
Warto wiedzieć, że bonding jest mniej inwazyjną i tańszą alternatywą dla usług protetycznych — tworzenia koron i licówek. Te ostatnie jednak lepiej sprawdzają się w przypadku znacznych przebarwień. Bonding jest zabiegiem odwracalnym i można go powtórzyć.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu bondingu?
Odbudowa zębów sztucznym tworzywem (można by powiedzieć — ciałem obcym) nie będzie wskazana dla każdej osoby. Zęby muszą być naprawdę w dobrej kondycji, aby zaaplikować na nie bondy. Głównymi przeciwwskazaniami do tego są:
- próchnica — po jej wyleczeniu, można zrobić zabieg
- choroby przyzębia (dziąseł, czyli m.in. paradontoza, nagromadzenie kamienia, niestabilność zębów)
- bruksizm — zaciskanie i ścieranie zębów. Można go wyeliminować stosując szynę relaksacyjną
- obgryzanie paznokci, ołówków
- martwe zęby.
Pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii: jeśli chcesz wybielić zęby, powinieneś to zrobić przed zabiegiem bondingu. Materiał, z którego tworzy się bond jest bowiem odporny na wybielanie, nawet to profesjonalne. Ile kosztuje bonding zęba? Jego cena zaczyna się od 300 zł i może wynieść nawet około 1500 zł.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana