Charakterystyka szkieletowych protez zębowych
Nieestetyczne ubytki często nie tylko mają wpływ na samoocenę pacjenta, lecz także mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jednym z wykorzystywanych obecnie sposobów na przywrócenie pełnej funkcjonalności uzębienia są szkieletowe protezy zębowe. Co warto wiedzieć na temat tego rozwiązania? Jakie są wskazania do jego wykorzystania?
Co warto wiedzieć na temat szkieletowych protez zębowych?
Szkieletowe protezy zębowe to rodzaj ruchomych uzupełnień protetycznych, których konstrukcja opiera się na szkielecie mocowanym za pomocą klamer albo zatrzasków. Zadaniem tego typu protez jest odtworzenie brakujących zębów oraz przywrócenie pacjentowi komfortu podczas jedzenia. Wykonuje się je m.in. w pracowni protetycznej w okolicach Warszawy — Edenta Lab.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się pracownia protetyczna?
Protezę szkieletową stosuje się u osób, u których doszło do częściowej utraty uzębienia. Tego rodzaju uzupełnienia z reguły są wytrzymałe, a także stabilne, co wpływa na komfort ich noszenia. Oprócz tego nie powodują zaniku kości, ponieważ na nie nie uciskają. Należy pamiętać, że protezy szkieletowe projektowane są indywidualnie dla każdego pacjenta. To może pozwolić na dopasowanie kształtu, wielkości oraz koloru zębów do naturalnego uzębienia danej osoby, co jest związane z estetyką protezy.
Kiedy może okazać się potrzebna szkieletowa proteza zębowa?
Szkieletowa proteza zębowa może być stosowana zarówno u młodych osób, które utraciły zęby na skutek urazów czy wad rozwojowych, jak i u ludzi starszych zmagających się z problemami wynikającymi z postępującej choroby przyzębia. Nierzadko zalecany jest wybór tego rodzaju uzupełnienia w przypadku utraty większej liczby zębów w jednym łuku.
Kolejnym wskazaniem do stosowania szkieletowych protez zębowych okazuje się brak możliwości zastosowania tradycyjnych uzupełnień stałych, takich jak mosty czy implanty. Pytanie o to, czy w danym przypadku możliwe jest wykorzystanie tych uzupełnień, możesz zadać m.in. wspomnianemu wcześniej protetykowi z Pruszkowa. Przykładem sytuacji, gdy z reguły nie wybiera się mostów i implantów, może być ta, gdy pacjent nie ma wystarczającej ilości kości wyrostka zębodołowego czy cierpi na zaawansowane schorzenie przyzębia. Trzeba jednak zaznaczyć, że decyzję dotyczącą tego, jakie uzupełnienie zastosować w danym przypadku zawsze powinien podejmować protetyk po wcześniejszym zbadaniu pacjenta oraz ocenie jego uzębienia, a także poznaniu potrzeb i oczekiwań danej osoby.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana